Piękny uśmiech jest wizytówką każdej kobiety. Większość z nas bardzo dba o uzębienie, zwraca uwagę na dokładne szczotkowanie i poddaje się zabiegom wybielania zębów. Równocześnie zapominamy, że piękny uśmiech to nie tylko śnieżnobiałe, czyste zęby, ale również zadbane usta. Niestety, w miesiącach zimowych często delikatna skóra warg narażona jest na pękanie i pierzchnięcie. Podpowiadamy, w jaki sposób dbać o nią, by cieszyć się pięknym uśmiechem przez cały rok!

Jak dbać o usta przez cały rok?

Aby zapobiegać pierzchnięciu i pękaniu ust wystarczy przez cały rok dbać o ich odpowiednie nawilżenie. Do tego celu wykorzystywać możemy drogeryjne preparaty, takie jak pomadki i balsamy z dużą zawartością olejków lub wosku pszczelego. Z domowych sposobów sprawdzi się olej kokosowy, rzepakowy lub słonecznikowy, miód oraz oliwa z oliwek – naturalne produkty nakładamy bezpośrednio na usta. Warto wybierać tłuste substancje, które doskonale natłuszczają i zmiękczają skórę, a dodatkowo chronią ją przed wpływem niskich temperatur i oddziaływania wiatru.

Popękane usta co robić?

Mimo naszych wysiłków czasem może dojść do występowania pęknięć skóry ust. Zdarza się to przede wszystkim po długim przebywaniu na mrozie lub w wyjątkowo suchym pomieszczeniu. Szybkie nawilżenie i ukojenie pieczenia zapewnia domowa maseczka na usta z masła kakaowego, miodu i oliwy. Popękaną skórę kilka razy dziennie należy smarować również olejkiem (np. olejkiem arganowym, lecz możemy wykorzystać też bezwonny olej słonecznikowy). Popękane usta mogą być jednak objawem problemów zdrowotnych, w szczególności często pojawiają się przy odwodnieniu organizmu. Jeśli zaobserwujemy u siebie inne skutki odwodnienia (np. przesuszoną skórę innych części ciała) podstawą leczenia popękanej skóry będzie wypijanie minimum dwóch litrów płynów dziennie. Po wygojeniu skóry warto profilaktycznie wykonywać delikatne peelingi cukrowe, które pozwolą na usunięcie starego naskórka, wyjątkowo podatnego na pierzchnięcie, przesuszenie i pękanie.