Jesteś osobą aktywną, a Twoja skóra promienieje blaskiem – to nie przypadek. Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się wielu ciekawostek, dlaczego obserwujemy tak pozytywny wpływ sportu na skórę i jej kondycję. Taka wiedza, da Ci jeszcze więcej motywacji do dalszych treningów biegowych, nordic walking czy też wspinaczki górskiej. A może po prostu, postanowisz kupić karnet na siłownię?

Endorfinami pokonaj stres

Brzmi lekko i zabawnie? Może i tak, ale sprawa jest poważna, bo chodzi o hormony. Podczas aktywności fizycznej w organizmie podnosi się poziom hormonów wzrostu, a stabilizuje się ilość kortyzolu. Wyjaśniając te zawiłe terminy – chodzi o to, że kortyzol, odpowiedzialny jest za stres, zaś hormon wzrostu, w dużym uproszczeniu – wpływa na sprężystość tkanek. Dlatego właśnie widoczny jest tak pozytywny wpływ sportu na skórę. Zapewne, o wyżej wspomnianych endorfinach, słyszał każdy, ale mało kto wie, że to też grupa hormonów. Idąc po nitce do kłębka – aktywność fizyczna, powoduje wydzielanie „dobrych” hormonów, a one wpływają wprost na rozluźnienie emocji i kondycję skóry.

Czy pot jest taki zły?

Pot kojarzy się raczej z czymś nieprzyjemnym, co chcesz szybko po treningu zmyć – i dobrze! Odpowiednia higiena zarówno całego ciała, jak i pozbycie się potu i zanieczyszczeń z twarzy to niezbędna rutyna pielęgnacyjna. Szczególnie, uprawiając aktywność fizyczną na powietrzu, po jej zakończeniu należy oczyścić twarz, nie tylko z wytworzonego łoju, ale i drobin piasku, pyłków roślin, kurzu. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, z jednej podstawowej zalety pocenia się skóry twarzy. W tym procesie, organizm pozbywa się też toksyn, które są przyczyną powstawania wyprysków i krost oraz zapychania porów. Czyli nie ma potrzeby bać się potu na skroniach, lepiej zobaczyć w nim sprzymierzeńca w walce o piękną cerę.

Niezaprzeczalne korzyści

Jak widzisz, pozytywny wpływ sportu na skórę, to nie bajka, ani magia. Jakakolwiek forma aktywności fizycznej przynosi ogromne korzyści dla Twojej cery, całego organizmu, jak i dla zdrowia psychicznego. Nie ważne jaki sport wybierzesz – czy tylko intensywny spacer, rower, czy siódme poty wylane na siłowni lub zajęciach fitness – każdy z nich może znacząco poprawić Twój wygląd!