Chcąc zgubić nadmiar tkanki tłuszczowej, trzeba nie tylko pamiętać o zbilansowanej diecie, ale również o aktywności fizycznej. Możliwości w tej kwestii jest całkiem sporo, lecz na potrzeby tego tekstu skupimy się na pływaniu. Jest to bowiem doskonały sposób na to, aby miło spędzić czas, zrelaksować się, ale też ukształtować swoją sylwetkę. Czy sprawdza się też przy odchudzaniu? A także jakie jest spalanie kalorii pływanie? To kwestie, które postaramy się rozwiązać w niniejszym tekście.

To, że za sprawą regularnych wizyt na basenie możemy pozytywnie wpłynąć na swój organizm to oczywisty fakt. Warto jednak sprawdzić co dokładnie zyskamy dzięki pływaniu, a jest tego sporo. Nie tylko wzmocnimy większość swoich mięśni, ale też serce, płuca czy stawy. Do tego jest to aktywność, która stanowi fantastyczne uzupełnienie diety odchudzającej. Dzieje się tak dlatego, że woda stwarza większy opór, a więc do pokonania danego dystansu należy użyć więcej siły. Jednocześnie ten sam fakt wpływa na znacznie mniejsze przeciążania stawów, a więc nie narażamy się na kontuzje. Jest więc to doskonała forma aktywności dla niewytrenowanych, jak i też osób starszych.

Spalanie kalorii pływanie, czyli ile dokładnie spalimy w trakcie treningu na basenie?

Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ jest to zależne od kilku kwestii. Warto bowiem brać pod uwagę aktualną masę ciała, intensywność samego pływania, temperaturę wody, a także styl pływacki. Najwięcej kalorii spalimy w zimniejszej wodzie i pływając kraulem. W ten sposób da się przez godzinę pływania spalić nawet do 500 kalorii. Mowa tu o przeciętnie wytrenowanej osobie, bo pływając na najwyższych obrotach wartość, tą można nawet podwoić. W granicach 700 spalonych kalorii przez godzinę gwarantuje z kolei zestaw ćwiczeń aerobowych, jakie wykonywane są w wodzie.

Czy każdy powinien brać się za pływanie?

W zasadzie nie ma większych przeciwwskazań, aby parać się tą aktywnością. Pływać można w każdym wieku, ale zawsze warto wybierać miejsca, zapewniając bezpieczeństwo. Stąd też najlepsze są strzeżone kąpieliska i baseny, gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwa ratownik. Kiedy brak nam umiejętności pływacki, ale chcemy nabrać formy, korzystając z właściwości wody, warto skorzystać z aerobiku grupowego.