BMI to jeden z najważniejszych wskaźników, które pozwalają nam na określenie naszego stanu zdrowia. Oczywiście trzeba pamiętać, że nie jest to jedyny wskaźnik, jaki należy brać pod uwagę. Istotnych informacji dostarcza na przykład wskaźnik ilości tłuszczu brzusznego.

BMI jak obliczyć ten wskaźnik? Można to zrobić samodzielnie lub przy użyciu kalkulatora. Kalkulatory tego typu są dostępne w Internecie. Aby samodzielnie przeprowadzić obliczania należy masę ciała podaną w kilogramach podzielić przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. Następnie uzyskane wyniki należy porównać z określonymi normami. BMI poniżej 18. 5 oznacza niedowagę, a nawet wychudzenie. Wartości powyżej 25 natomiast określane są jako nadwaga.

Obliczając BMI trzeba pamiętać, że ten wskaźnik jest bardzo ważny, ale nie sprawdzi się w przypadku każdej osoby. Przede wszystkim nie zaleca się stosowania go u kobiet w ciąży. Może również podawać zawyżone wyniki dla osób, które aktywnie uprawiają sport. Intensywne treningi powodują wzrost masy mięśniowej, tym samym podnoszą wagę bez zwiększenia ilości tkanki tłuszczowej.