We współczesnym świecie ludzie dążą do osiągnięcia sukcesu w życiu zawodowym i osobistym. Wiele osób myśli, że sposobem na sukces jest piękny, idealny wygląd. Często skutkiem dążenia do ideału jest ciągły stres, dyskomfort psychiczny oraz towarzyszące im zaburzenia odżywiania. Jak zatem poradzić sobie z zaburzeniami odżywiania, jak je leczyć?

Wyniszczająca anoreksja

Do najczęstszych zaburzeń odżywiania należy anoreksja. Anoreksja, zwana także jadłowstrętem psychicznym właśnie w psychice ma swoje podłoże. Osoby dotknięte tą przypadłością świadomie ograniczają do minimum spożywanie pokarmów. Nie potrafią obiektywnie ocenić swego wyglądu, patrząc w lustro, widzą siebie jako osobę otyłą, mimo iż prawda jest zupełnie inna. Ciągłe głodówki prowadzą do groźnego dla zdrowia wychudzenia. Najczęściej na anoreksję cierpią osoby młode, dla których niezwykle istotne jest, aby wyglądać ładnie i zgodnie z obowiązującym i lansowanym przez media ideałem piękna.

Groźna bulimia

Równie częstą dolegliwością o podłożu psychicznym jest bulimia. Polega na kompulsywnym i niekontrolowanym objadaniu się. Spowodowane jest to stresem oraz niemożnością poradzenia sobie z problemami. Samo zaś objadanie się skutkuje jeszcze większym stresem i poczuciem winy. Osoba cierpiąca na bulimię zmusza się do wymiotów, aby pozbyć się nadmiernej ilości pokarmów.
Obie te dolegliwości stanowią wielki problem. Jak zatem leczyć te zaburzenia w odżywianiu?

Hipnoza jako pomoc w zaburzeniach odżywiania

Może wydawać się to dziwne, ale pacjentom cierpiącym zarówno na anoreksję, jak i bulimię pomoc przynieść może…hipnoza. Hipnoza, a właściwie hipnoterapia nie dość, że jest skuteczna, to jeszcze działa szybko. Już po kilku sesjach pacjenta z hipnoterapeutą widać efekty. Dzieje się tak dlatego, że w stanie hipnozy pacjent niejako ,,otwiera się” psychicznie przed terapeutą oraz zaczyna docierać do podświadomych przyczyn swoich zaburzeń w odżywianiu. Do najczęstszych przyczyn należą: wstyd, poczucie lęku lub winy, złość i gniew. Hipnoterapia pomaga pozbyć się pacjentowi tych uczuć i zamienić je na akceptację samego siebie. Dlatego też hipnoza jako pomoc w zaburzeniach odżywiania jest pożyteczna, a osoby cierpiące na problemy z odżywianiem powinny z niej skorzystać.